360° view

Jungle Tower

€519,00 Special Price €415,00 t.sk. PVN
SKU
801_200
Noliktavā
Mazam dārzam paredzētā atklātā plānojuma tornīša galvenais trumpis ir tā vienkāršība, tā pamatā esot smilškastei, kāpnēm un izliektajam slidkalniņam.
Timber guide.
More Information
SKU801_200
Svars (kg)66
Lietotāji3
Platums (cm)84
Augstums (cm)210
Garmus (cm)283
Savienojams ar1‐Swing, 2‐Swing, Climb Module, Bridge Module, Playhouse Module 125 cm, Balcony Module, Train Module, Bridge Link, Net Link, Wavy Star XL
Skaits platformas1
Platformas augstums125 cm
Assembly hours 2 persons4
Garantijas10 Gadi
Pārbaudīta drošībaDEKRA
InstrukcijaJungle Tower (PDF)
TimberIzmantot tikai mājās.
Tikai lietošanai ārpus telpām.
Maksimālais lietotāja svars ir 50 kg.
Nav piemērots bērniem, kas jaunāki par trim gadiem.
Piemērots bērniem vecumā no trīs līdz desmit gadiem.
Nebaidoties izcelties, Jungle Tower ir rotaļu tornītis bez sava īpašā nosaukuma. Bez jumta tas dod daudz vairāk, lai pārredzētu savu apkārtni. Tas izskatīsies lieliski kombinācijā ar šūpolēm Swing Module vai Climb Module. Šis nelielais tornītis ar sliškasti un piemērotu slidkalniņu ir kā radīts priekš maziem piemājas dārziņiem un dos neaizmirstamus jautrības mirkļus. Tas ka Jungle Tower ir mazs un kompakts, nenozīmē ka to nevar papildināt ar kādu no mūsu daudzajiem moduļiem, kas padarīs to par lielisku rotaļu laukumu.

Material information

High quality, especially designed for children. We always use materials and finishes that are soft for the hands, provide maximum grip, and apply to the strictest health and safety requirements. With rounded edges and corners, weatherproof and UV-resistant.

Type of surface

Place the playset on an unpaved steady surface, such as grass or a solid layer of sand. The safe play area refers to a zone extending 200 cm beyond the play set on all sides and should have a shock absorbing ground cover such as Grass or minimum depth of 50 cm (uncompressed) of double shredded bark mulch, uniform wood chips, fine gravel or fine sand.

Care instructions

To ensure the safety of the users of the play set, the play set has to be subjected to the safety inspections described in the manual once at the beginning of each season and further twice monthly during the usage season.

Brīdinājumi

Izmantot tikai mājās. Tikai lietošanai ārpus telpām. Maksimālais lietotāja svars ir 50 kg. Nav piemērots bērniem, kas jaunāki par trim gadiem. Piemērots bērniem vecumā no trīs līdz desmit gadiem. Maksimālais lietotāju skaits (apskatīt lespējas).Delivery


Free delivery (from €45) in 7-10 working days

As soon as your order is ready for transport, it will be registered with one of our carriers.
They will contact you by telephone or e-mail within 2 working days to make an appointment for delivery.

For some postal codes (e.g. islands) extra delivery time and shipping costs apply.
Does your order consist of a delivery on appointment and regular parcel service? In that case they can be sent from from different warehouse locations and delivered separately from each other.

Read more about Delivery

Assembly


Everything is designed to make it as easy as possible and we recommend assembling with two adults.


Read more about Assembly
View the Terms and Conditions

Do you have any questions? Ask our customer service!
Write Your Own Review
Jungle Tower
Jūsu vērtējums
Copyright © 2005 - 2019 Jungle Gym B.V. All rights reserved.